projekty UE logo

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego zyska dwa nowe ambulanse sanitarne o wartości ponad 1,3 mln zł. Ich zakup był możliwy dzięki unijnemu wsparciu w ramach projektu COVID-owego prowadzonego przez samorząd województwa mazowieckiego.

Każdy z nowych ambulansów jest pojazdem kompletnym z zabudową powyżej 3,5 tony. Ich wartość to ponad 1,3 mln zł. Samorząd województwa mazowieckiego zakupił je w ramach realizowanego projektu unijnego.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski zaznacza, że środki unijne pomagają w kompleksowym wyposażeniu podmiotów medycznych w regionie już od momentu wybuchu pandemii. – Sięgnęliśmy po wsparcie unijne w najtrudniejszym momencie, czyli kiedy pandemia się rozpoczęła. Od tego czasu rozwijamy największy w Europie projekt, dzięki któremu możemy kupować nowe karetki, specjalistyczny sprzęt, środki ochrony osobistej czy busy do przewozu osób zakażonych niewymagających wsparcia ratowników medycznych.

Ambulanse są wygodne i wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Spełniają najwyższe standardy europejskie i zapewniają komfort transportu pacjentów i lepsze warunki pracy dla ratowników medycznych. Co ważne, karetki są wyposażone m.in. w system kamer 360 stopni. Włącza się on automatycznie, dzięki czemu kierowca może ominąć przeszkody, których normalnie nie byłby w stanie zobaczyć ze względu na zabudowę ambulansu. Przy manewrach większymi autami problemem mogą być martwe pola, dlatego po włączeniu lewego bądź prawego kierunkowskazu obraz z kamer zostaje automatycznie przerzucony na wyświetlacz. Po wrzuceniu wstecznego biegu tylna kamera pełni rolę kamery cofania. Wyposażenie obejmuje także nosze, które pozwalają na płynną regulację wysokości. Ich konstrukcja jest bardzo funkcjonalna, a obsługa intuicyjna i prosta. Istnieje też możliwość rozbudowy noszy dla pacjentów o dużych rozmiarach, o wadze do 300 kg.

Elżbieta Cieślak, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego podkreśla, że przekazywane ambulanse to przykład solidarności na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Radomia i całego regionu. – Nowe ambulanse doskonale wpisują się w plan sukcesywnego rozwoju pogotowia w Radomiu. W ostatnich tygodniach utworzyliśmy trzy nowe zespoły ratownictwa medycznego. Dzięki nowym zespołom, nowym ambulansom poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców regionu, ale także bezpieczeństwo personelu medycznego naszej stacji.

O projekcie

Wartość projektu COVID-owego pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-COV-2 na terenie województwa mazowieckiego” to blisko 580 mln zł. – W ramach projektu mazowieckie placówki medyczne oprócz ambulansów otrzymały również specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. kardiomonitory, tomografy komputerowe, stacjonarne aparaty RTG, mobilne aparaty cyfrowe RTG, respiratory, defibrylatory, a także środki ochrony osobistej.

W ramach programu kupowane są wszystkie trzy typy karetek. Najczęściej są to karetki typu C, nazywane mobilnymi jednostkami intensywnej opieki. Na ich pokładzie można bezpiecznie przewozić i monitorować stan zdrowia pacjentów. Mazowieccy ratownicy medyczni mają też do dyspozycji ambulanse typu A służące do przewozu chorych, których życie nie jest zagrożone, oraz karetki typu B, które są przystosowane do transportu oraz podstawowego leczenia i monitorowania stanu pacjentów. – Dzięki temu, że samorząd województwa doposaża jednostki w nowe karetki, możemy przekazywać na Ukrainę starsze pojazdy, które nadal są sprawne. Do tej pory do naszych wschodnich sąsiadów trafiło około 20 ambulansów – dodaje radny województwa Tomasz Śmietanka.

Skip to content